Afrička kuga svinja
06.11.2019.
Unaprijeđen nadzor, komunikacija i saradnja su ključni faktori za kontrolu širenja afričke kuge svinja u Evropi, prema novoj procjeni rizika koju je izvršila EFSA.
25.09.2019.
U organizaciji projekta „Spremnost zemalja Balkana u slučaju pojave Afričke kuge svinja“, koji finansira FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija), od 19. do 20. septembra 2019. godine eksperti iz Mađarske i Litvanije (zemalje u kojima je dijagnostikovana bolest Afrička kuga svinja), održali su u Podgorici radionicu i prenijeli iskustva svojih zemalja na temu pojave bolesti kod divljih svinja.
17.09.2019.
U organizaciji FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija), od 10. do 12. septembra 2019. godine eksperti sa Instituta Friedrich Loeffler u Njemačkoj, održali su u Podgorici radionicu na temu sprovođenja biosigurnosnih mjera na farmama.
10.09.2019.
Predstavnici zemalja regiona u kojima se pojavila bolest afričke kuge svinja (Bugarska, Rumunija, Mađarska, Srbija), kao i ostalih zemlja Evrope u kojima postoji rizik od prenošenja ove bolesti, među kojima je i Crne Gora, okupili su se danas u Sofiji, kako bi razmotrili i dogovorili najbolje modele saradnje i koordinacije za efikasno sprovođenje mjera za suzbijanje i sprječavanje širenja ove bolesti koja pretstavlja prijetnju sektorima svinjogojstva u ovim zemljama.
16.08.2019.
U organizaciji Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove uz podršku Specijalističke veterinarske laboratorije dana 16. avgusta 2019. godine u Podgorici je održana radionica za veterinare iz veterinarskih ambulanti na temu Afrička kuga svinja: etiologija, epizootiologija, rasprostranjenost bolesti u svijetu, načini prenošenja, dijagnostika (klinička slika, simptomi, laboratorijska dijagnostika, Način uzorkovanja i dostavljanja uzoraka kod sumnje na bolest), mjere prevencije i kontrole, propisi za kontrolu bolesti.
13.08.2019.
Uputstvo za držaoce svinja